Brezplačna revija za ureditev bivalne okolice

Novo stanovanjsko pohištvo

Da bo novo stanovanjsko pohištvo resnično služilo svojemu namenu je še bolj kot njegov videz pomembna vzdržljivost materiala, minimalno vzdrževanje, čim boljša izkoriščenost prostora in predvsem njegova enostavna uporaba. Če slednjih odlik naše novo pohištvo nima, bosta zaman tudi njegov lep videz in ugodna cena.

Ponudba kateregakoli stanovanjskega pohištva je sedaj večja kot kadarkoli prej. Številni slovenski mizarski mojstri ponujajo kompletno storitev. Od svetovanja, načrtovanja, do izdelave in montaže. Že tako bogato ponudbo dopolnjujejo še pohištveni saloni z večjimi slovenskimi in tujimi proizvajalci. Tako kot je konkurenca ponudnikov izjemno velika, je tudi razpon pri ceni in kvaliteti sedanjega pohištva izredno velik. V cenenih pohištvenih diskontih lahko celotno kuhinjsko pohištvo na primer dobimo že za nekaj 100 evrov, pri modernem in visokokakovostnem pohištvu pa se cena lahko dvigne v nebo.

Pazljivost pri izbiri

Pri nakupu pohištva bomo začetno napako storili že v startu, če se bomo na vrat in na nos, brez kakršnih koli priprav odpravili v nakup v najbližji salon ali k sosedu mizarju. Že nekaj časa je na slovenskem trgu zelo velika konkurenca med proizvajalci pohištva. Naj bo to med večjimi proizvajalci serijske opreme ali med mizarskimi mojstri, ki izdelujejo pohištvo po naročilu. Za nas kot potencialne naročnike je močna konkurenca po eni strani dobrodošla saj lahko izbiramo med večjim številom različnih modelov, in tudi cena se z večanjem konkurence manjša. Vendar po drugi plati se povečuje nevarnost nakupa nekakovostnega pohištva, oziroma možnost izbire premalo strokovnega mizarja, ki nima dovolj izkušenj. Če imamo soseda mizarja, to ne pomeni, da je on edini tovrsten mojster, ampak obstaja že samo v našem ožjem krogu lepo število mizarskih mojstrov in pohištvenih salonov, ki nam lahko marsikdaj izpolnijo takšne želje, za katere smo bili do sedaj prepričani, da jih v praksi ni možno uresničiti. Potrebno si je vzeti le nekaj časa in obiskati vsaj nekaj različnih ponudnikov. Le tako si bomo lahko ustvarili vsaj približno predstavo o različnih materialih, oblikah, barvah, praktičnosti pohištvenih modelov in nenazadnje tudi cenah izdelkov.
Kot prvo je pametno, da na list papirja izrišemo natančen tloris prostora v katerega želimo namestiti pohištvo. V skico naj ne pozabimo vrisati velikost vrat, oken, višino in širino radiatorjev, okenskih polic, stikal, vtičnic in če izbiramo kuhinjsko pohištvo; še natančen položaj tople ter mrzle vode, odtoka, električnih priključkov in morebitnega plinskega priključka. S takšnim načrtom nam bo tudi mizarski mojster ali prodajalec bistveno lažje svetoval pri izbiri maksimalno praktične in hkrati udobne pohištvene opreme, ki bi se kar najbolj prilagajala našemu prostoru. Namreč z vnaprej premišljeno in pravilno razporeditvijo pohištvenih elementov lahko z njimi zapolnimo še tako majhen in nepraktičen prazen prostor. Ta postane z vgradnjo nove pohištvene opreme kar naenkrat zelo uporaben del prostora.
Odveč tudi ni vsaka dobronamerna informacija od prijateljev in znancev, ki so ne dolgo časa nazaj že imeli izkušnje z nakupom pohištva. Iz svojih izkušenj nam bodo lahko podali marsikakšen koristen nasvet pri izbiri. Naj se gre to za pohištvo v kuhinji, dnevni sobi ali spalnici.
Z obiskom pri ponudniku pohištvene opreme moramo seveda vedeti v kateri prostor bomo namestili bodočo opremo. Zaradi različnih nalog posameznega prostora se tako material kot izdelava pohištva glede na namen prostora precej razlikuje.

Vgradna omara

Sistemi drsnih vrat in vgradnih garderobnih omar so že nekaj časa vse bolj priljubljena in praktična rešitev pri notranjem opremljanju. Njihova glavna prednost je ta, da so vsi sistemi narejeni izključno po meri, na podlagi predhodnih natančnih izmer prostora stranke in njenih individualnih želja za zagotovitev prilagojene rešitve.
Dodatna lastnost sistema drsnih vrat je, da v primerjavi z običajnimi vrati ne potrebujejo dodatnega prostora za odpiranje, zato predstavljajo popolno izbiro za ozke prostore kot je predsoba in hodnik. Vendar pa se njihova uporaba s tem ne konča. Drsna vrata so temeljni sestavni del omar, niš in knjižnih omar. Izkazala so se tudi kot dober nadomestek za običajna vrata za pregraditev prostora.
Zaradi obsežne izbire polnil za vrata (oplemenitene lesene plošče, furnir, bambus, ogledala, steklo v različnih barvah, itd.) ter praktične uporabe, so vgradne in samostojne garderobne omare z drsnimi vrati postale tudi pomemben sestavni del notranje opreme. Izbira različnih polnil nam daje neomejene možnosti pri oblikovanju prostorov doma ali v pisarni.
Oblikovno privlačna značilnost različnih sistemov drsnih vrat je tudi možnost združevanja različnih vrst polnil v vratih pod različnimi koti. Izdelkov, ki so narejeni izključno po meri, nam omogočajo tudi popolno prostorsko prilagajanje poševnim stropom kot na primer v podstrešnem stanovanju ali pod stopnicami.
Sistemi drsnih vrat so lahko izredno pomemben dodatek v vsakem prostoru. Privlačne lastnosti kot sta funkcionalnost in prihranek prostora, pripomorejo k popestritvi notranjih prostorov. Na ta način se lepota in uporabnost v našem domu zlijeta v eno.
Preden v vrsti ponudnikov na našem trgu izberemo svoj sistem drsnih vrat, se naj predhodno seznanimo s ponudbo različnih proizvajalcev ter še zlasti s kakovostjo njihovih izdelkov in storitev.
Ob nakupu vgradne garderobne omare lahko v primerjavi s klasično omaro pričakujemo predvsem prednost v udobju, strokovnosti, osebnem pristopu, eleganci, večjem izkoriščenju prostora, funkcionalnosti, kvalitetnem materialu, itd.
Izbiramo lahko med poljubnim številom vrat garderobne omare in njihovo širino, prav tako pa tudi število in vrste polic ter predalov v notranjosti omare.
Pri večini specializiranih proizvajalcev vgradnih omar so osebni svetovalci in oblikovalci strokovno usposobljeni za načrtovanje bodoče garderobne omare. Obisk osebnega prodajnega svetovalca je bistven korak, saj se mnogokrat zgodi, da določene podrobnosti v našem stanovanju zahtevajo oblikovne spremembe pohištva (tj. uporaba prekrivnih elementov za neravne stene, ipd.), ki jih ne bi bilo mogoče upoštevati pri oblikovanju in cenitvi med obiskom v salonu.
Dovršen izbor skladno združenih barv in materialov daje sistemu garderobnih omar z drsnimi vrati v vsakem prostoru naraven in pregleden, a hkrati tudi moderen in eleganten videz. Vgradne garderobne omare z drsnimi vrati so lahko prilagojene mnogim oblikam in velikostim; od ozkih in visokih, do nizkih in širokih oblik. Pri načrtovanju notranje opreme so se izkazale za veliko uporabnejšo rešitev od navadnih omar, saj lahko na ta način bistveno bolje izkoristimo garderobni prostor.
Takšne omare omogočajo shranjevanje tako rekoč vsega; od oblek, posteljnine, odej in blazin, do likalnika, sesalnika, kovčkov in knjig. S tem bodo predmeti pregledno shranjeni in nam ne bodo v napoto, hkrati pa še vedno lahko dostopni. Obstajajo tudi modeli za prilagoditev sistema drsnih vrat kakršnemu koli, tudi najmanjšemu prostemu prostoru.
Večina sedanjih proizvajalcev vgradnih omar pri proizvodnji uporablja kvalitetne in zanesljive materiale. Robovi so zaščiteni z ABS trakovi, ki so odporni proti trkom. Pocinkano jeklo in trden aluminij se uporabljata za profile. Za polnila vrat pa različne vrste stekla ter ogledal in visoko kakovostnih oplemenitenih lesnih plošč.
Izbira različnih barv in vrst kovinskih profilov za vratne okvirje in oplemenitenih lesnih plošč v kombinaciji s posebnimi polnili kot so ratan, brušeno steklo ali steklo za ogledala, pleksi steklo ter različni ostali materiali nam omogočajo izbiro najboljših in estetsko dovršenih oblikovnih rešitev za vsak prostor.
Ob vsem tem pa je seveda pomembna tudi hitra dobava in montaža. Kvaliteten ponudnik bo zagotovil dobavo naročenih izdelkov, ki načeloma ni daljša od 30 dni od datuma naročila in plačila.
Pri načrtovanju oblike garderobne omare (števila polic, predelnih sten, predalov, mrežastih košar in obešalnikov) si je dobro predhodno izdelati seznam vseh stvari, ki jih nameravamo shraniti. Pri ustvarjanju računalniške simulacije modela naše omare bo namreč prodajnemu svetovalcu v veliko pomoč dobro izdelan seznam stvari, ki jih nameravamo shraniti v omaro. S tem bo omogočena kar najboljša prilagoditev omare našim potrebam in hkrati tudi izbor uporabnih dodatkov.
Čas, ki je potreben za montažo vgradnih omar je seveda odvisen od velikosti in zahtevnosti projekta. V večini primerov izurjena ekipa monterjev konča delo v enem dnevu.
Dovolj kvalitetno okovje je pri vgradnih garderobnih omarah zelo pomembno. Jekleno okovje je izdelano iz kvalitetnih jeklenih profilov na specializiranih strojih. Pri sistemih iz aluminija so profili odliti, želena oblika pa se oblikuje po šabloni. Pri običajnih sistemih iz aluminija je mogoče kolesca namestiti znotraj profilov, ki skrijejo spodnja kolesca in zgornja vodila. Profili so oblikovani na podlagi sodobnih trendov notranje opreme in so privlačnih, modernih oblik.
Kolesca so po večini iz visokokakovostne plastike, ki je odporna proti fizični obrabi. Vsekakor naj bodo izdelana iz trpežnih materialov in naj vsebujejo sistem samomazalnih ležajev. Kvalitetni proizvajalci običajno dajejo 5 letno garancijo na sistem kolesc, preizkusi pa so pokazali brezhibno delovanje za približno 15 let. Pri nekaterih ponudnikih so kolesca opremljena z vijakom za prilagoditev višine, ki omogoča odpravo manjših rež pri neravnem podu.
Odbojni in zaščitni trakovi (ščetke) so nepogrešljiv dodatek vratom, ki so prilepljeni na profile. Odbojni trakovi pridušijo hrup in preprečujejo poškodbe zaradi trka vrat s steno med zapiranjem. Zaščitni trakovi (ščetke) pa preprečujejo vdor prahu in služijo tudi za prekrivanje rež.

Pohištvo v dnevni sobi

Za dnevno sobo je znano, da je središče stanovanja in običajno največji bivalni prostor. Ker je predvsem namenjena razvedrilu in počitku, mora biti kvaliteta materiala in izdelava na zadostni ravni, saj bomo omare, predale in odlagalne površine presenetljivo veliko več uporabljali, kot smo si pred nakupom pohištva še mislili.
Pri izbiri pohištva za dnevno sobo nam nehote največkrat pride na misel vprašanje kakšno opremo izbrati, da bo prijetna očem, hkrati pa funkcionalna in uporabna. Klasične stare dnevne sobe s številnimi velikimi garderobnimi omarami so preteklost in tega danes v sodobni dnevni sobi ni več. Sedaj se največkrat uporablja niz manjših omaric, predalčnikov, stenskih polic in vitrin, ki se jih razporedi v sestav, ki je praktičen in hkrati prijeten na pogled. Višjih omar naj bo čim manj, oziroma samo nekaj. Te so z razliko od starih visokih omar, ki so segale od tal do stropa, danes nižje in so v veliko primerih visoke le nekaj več kot od polovice višine stene. S takšno izbiro dosežemo občutek, da dnevna soba ne učinkuje prenatrpano, kar je bilo pri starejših sestavih reden pojav. Ne smemo pozabiti tudi na razne police ali na knjižni regal, ki sta redna kosa pohištva v dnevni sobi.
Danes ponudniki pohištva za dnevne sobe, pa naj bodo to mizarji ali pohištveni saloni, ponujajo predvsem elemente z ravnimi linijami in z raznimi kovinskimi dodatki iz kroma ali aluminija. Poleg velikega dela steklenih površin, je za moderno pohištvo značilno, da je eden ali več kosov v celotnem sestavu drugačne barve. Ta detajl doda dnevni sobi še dodatno živahnost in drugačnost od klasičnega pohištva. Kljub temu pri izbiri barv za pohištvo dnevne sobe ne gre preveč pretiravat, saj ne smemo pozabiti, da je to prostor za sprostitev in oddih. Običajno se uporabljajo barvni odtenki lesa. Še vedno se največ uporablja barva lesa v svetlo in temno rjavih odtenkih. Kar nekako že standardna barva je hrast, ki je v naravni barvi ali celo beljen in temno lužen, lahko tudi v kombinaciji belih, rdečih ali oranžnih posameznih elementov. Močno priljubljene so tudi barve bukve in predvsem češnje.
Materiali iz katerega je izdelano pohištvo za dnevno sobo je lahko zelo različne kvalitete. S tem je seveda velik tudi cenovni razpon. Vedeti moramo, da je najcenejše diskontno pohištvo po večini primerno bolj za gledanje kot uporabo. Že po krajšem času uporabe se z vrat lahko odlomi ročka, odkrušijo se robovi, povesijo vrata, ipd.
Poleg robov pohištvenih elementov in njihovega okovja se kakovost pohištva najhitreje prepozna na vidni površini. Na ceneni površinski oblogi bo vidna že najmanjša praska. Marsikdaj se zgodi, da se z odrgnino odkruši celo manjši delček zgornje prevleke (pri oplemeniteni iverni plošči). Kolikor bolj bo površinska obloga kvalitetna, toliko manjša možnost bo, da bi praska postala vidna. Zlasti če imamo majhne otroke, je dnevna soba zagotovo kraj, kjer bo na pohištvu slej ko prej prišlo do udarcev ali prask.
Med cenejšimi materiali so iverne plošče. Te so površinsko obdelane na dva načina. Cenejša vendar slabša varianta je prevleka s posebno folijo. Folija je na videz sicer precej podobna iveralu in na prvi pogled niti ni opazna razlika. Vendar je takšna folija manj odporna kot furnir. Boljša izbira je pohištvo s površinsko obdelavo furnirja. Furnir pa se glede na vrsto lesa po kakovosti med seboj tudi razlikuje. Tako je bolj kvalitetna furnirana površina iz lesa hrasta ali bukve, ki sta trdnejša in s tem bolj trajna. Manj odporen furnir je iz iglavcev kot je smreka, jelša in bor. Da lažje ugotovimo omenjeno razliko, lahko povprašamo prodajalca ali si pomagamo s prospekti, kjer bo proizvajalec v primeru, da so iverne plošče furnirane, gotovo to tudi omenil. Masiven les je vsekakor dražji, vendar trajnejši material za pohištvo v dnevni sobi.

Pohištvo v spalnici

Ko s pohištvom opremljamo spalnico, običajno ne opremljamo samo prostora za spanje, ampak tudi za shranjevanje garderobe. Tega se zavedajo tudi proizvajalci pohištva, zato običajno ponujajo kompleten sestav s posteljo, nočnima omaricama, garderobnimi omarami in tudi z dodatnim predalnikom z ogledalom.
Pri garderobnih omarah lahko izbiramo različna vrata na klasično odpiranje ali zložljiva vrata, ki so v celoti ali delno z ogledali, lahko pa tudi brez. Število garderobnih omar je odvisno od velikosti spalnice. Ob tem naj pazimo, da prostor ne bo preveč natrpan z omarami, saj je spalnica namenjena predvsem spanju in ne shranjevanju garderobe. V primeru, da imamo manjšo spalnico, je bolje, da garderobo shranjujemo v posebni garderobni prostor.
Ker običajno garderobna omara zavzema velik del sten v spalnici, naj bodo čelne ploskve enostavne in enobarvne, tako da so čim manj opazne.
Oprema spalnice je lahko tudi drugačna od klasičnega stila z garderobno omaro, posteljo in nočnima omaricama. Predvsem med mladimi je vse bolj aktualen moderen tip spalnice, ki ima atraktiven dizajn, oprema pa je še vedno dovolj funkcionalna. Pri moderni spalnici je prostor za počitek ločen od prostora shranjevanja garderobe. V kolikor dimenzija prostora dopušča, je postelja postavljena v sredini sobe. Marsikdaj so omare postavljene čez celotno dolžino stene in so s tem minimalno vidne. Oblika pohištva temelji na čistih, ostrih linijah in minimalističnem videzu s kombinacijo različnih materialov. Poleg lesa je to še steklo in kovina.

Načrtovanje nove kuhinje

Opremljanje kuhinjskega prostora je med vsemi bivalnimi prostori najbolj zahtevno in tudi najdražje opravilo, zato prej napisani nasveti še toliko bolj veljajo za ta omenjeni prostor. Marsikdo pravi, da je kuhinja srce doma. In to še kako drži. V stanovanjski hiši je razen kuhinje malo prostorov ali celo nobenega, kjer bi se čez dan zbrali vsi člani družine, zato je toliko bolj pomembno, da ta prostor opremimo tako, da bo všeč vsem družinskim članom. Ob tem pa ne smemo pozabiti, da je kuhinja delovni prostor za pripravljanje hrane, zato mora biti oprema prijetna, udobna in predvsem uporabna ter praktična.
Med izbiranjem kuhinjskega pohištva bomo naredili začetno napako, če bomo mislili, da je edina mogoča postavitev kuhinje ta, ki jo vidimo razstavljeno v salonu. Poljubno lahko razvrščamo in kombiniramo vsako tovarniško izdelano kuhinjo, ki je sestavljena iz posameznih elementov. V primeru, da imamo prostor nenavadnih oblik in dimenzij, nudi večina sedanjih proizvajalcev izdelavo dodatnih elementov po meri.
Pri iskanju nasvetov za izbiro naše bodoče kuhinje nas bodo znanci, trgovci in mizarski mojstri nenehno opominjali na praktičnost in funkcionalnost pohištvenih elementov, vendar malokdaj bomo dobili informacijo kako naj to uresničimo. Delno bomo to lahko dosegli že, če bomo upoštevali nekaj osnovnih načel, ki se tičejo bodočega kuhinjskega prostora. V prvi vrsti moramo sami pri sebi razčistiti koliko nam pomeni kuhinja, oziroma kuhanje in koliko časa na dan bomo preživeli v tem prostoru. Če imamo veliko veselje do kuhanja, mora biti ta kar se da velika, praktična, funkcionalna in bogato opremljena z različnimi pripomočki. Pa čeprav za ceno manj lepega celotnega dizajna. Če noben od članov naše družine ni navdušen kuhar, je kuhinja lahko manjša, v kateri so posamezni elementi lahko celo bolj namenjeni videzu kot pa njeni uporabi. Na ta način nam ne bo težko izbrati sebi primeren slog opreme in najprimernejši material iz katerega bo izdelano pohištvo.
Naslednje pomembno načelo je število uporabnikov naše bodoče kuhinje in njihova starost. Kuhinja, ki jo bo uporabljala družina z majhnimi otroci, mora biti izdelana tako, da nevarne stvari niso na dosegu otroških rok, medtem ko za družino s starejšimi člani tega ni potrebno upoštevati, lahko pa se bo načrtovalo večje število delovnih površin za hkratno uporabo kuhinje več kot enega uporabnika.
Čeprav na prvi pogled zgleda, da ustrezna razvrstitev kuhinjskih elementov niti ni tako pomembna, je za praktično in uporabno kuhinjo to še kako pomembno. Zakaj je to potrebno, nam lahko postane jasno že iz primera obdelave nekega živila. Najprej ga vzamemo iz hladilnika, ga na pultu očistimo in ostanke odvržemo v smeti. Nato to živilo operemo z vodo in ga pripravimo za kuho, oziroma pečenje. Po tem postopku ga na delovnem pultu še pripravimo za serviranje. Ob poteku tega celotnega postopka je pomembno, da se nam ni potrebno premikati z enega skrajnega konca kuhinjskega niza na drugi, ampak se s sprotnim opravljanjem del v tem postopku tudi hkrati počasi pomikamo mimo celotnega kuhinjskega niza. Kuhinja za desničarja naj bi zato obsegala sledeče zaporedje elementov od leve proti desni: 1. Shrambni prostor s hladilnikom, 2. Delovna površina za čiščenje in pripravo hrane, 3. Pomivalno korito z odcejalnikom in smetnjakom, 4. Delovni pult za pripravo jedi pred toplotno obdelavo s pomivalnim strojem, 5. Kuhalna plošča in pečica, 6. Odstavna površina, 7. Prostor za serviranje v bližini jedilnice.

Pohištvo v kuhinji

Pri nakupu nove kuhinje se moramo zavedati, da se njeno pohištvo v povprečju menja le na vsakih 25 let. Zato je pomembno, da si za njen nakup vzamemo potreben čas. Večina nakupovalcev išče primerno kuhinjsko pohištvo tudi po nekaj mesecev in gospodinje, ki so nedvomno najbolj seznanjene s kuhinjskim okoljem, pri izbiri pazijo na celo vrsto, na prvi pogled nepomembnih stvari, katere pa se pri poznejši uporabi izkažejo še za kako dobrodošle.
Nakup kuhinje se začne pri trgovčevem svetovanju. Ko nas seznanijo z vsemi novostmi in možnostmi, sledi načrtovanje in izris bodočega pohištva. Pri tem naj bomo še posebej previdni in natančni, saj je potrebno paziti na praktičnost kuhinje, hkrati pa tudi na vse pomembne kuhinjske elemente kot so štedilnik, hladilnik, pomivalni stroj, korito, itd., brez katerih si sedanje kuhinje seveda ne moremo zamisliti.
Za dosego čim bolj praktične in uporabne kuhinje naj upoštevamo primerno višino in globino delovnega pulta in omaric. Višina delovne površine, oziroma pulta naj bo praviloma prilagojena višini tistega, ki največ kuha. To je 15 cm pod skrčenim komolcem, ko roka opravlja delo. Standardna višina pulta je 85 cm in se meri od tal do zgornje višine delovnega pulta. Pravilna globina delovnega pulta in spodnjih omaric je 60 centimetrov, medtem ko je globina zgornjih visečih omaric od 30 do 40 cm. Poleg 60 centimetrske globine pulta je poznan tudi 80 cm, kateri ima to prednost, da nam v zadnjem delu ostane prostor za shranjevanje raznih malih gospodinjskih pripomočkov. S tem je omogočena tudi vgradnja večjega pomivalnega stroja, ki ima globino 80 cm, v katerega lahko spravimo precej več umazane posode. Po drugi strani pa je slabost širšega pulta v tem, da je prostor v zgornjih omaricah težje dosegljiv gospodinjim rokam. V kolikor imamo delovni pult in spodnje omarice globoke 60 centimetrov, naj bodo viseče omarice pritrjene vsaj 54 centimetrov nad njim. V primeru, da je pult globok 80 centimetrov pa je priporočljiva razdalja 42 cm.
Opozoriti je potrebno, da viseče omarice, ki visijo preblizu obraza, vzbujajo občutek utesnjenosti. Nekatera vratca zgornjih omaric se odpirajo navzgor, kar je precej praktično, saj so med delom lahko odprta in nam ponujajo lepšo preglednost in enostavnejšo uporabo kuhinjskih pripomočkov.
Zelo uporabna in praktična rešitev tako imenovanega mrtvega kota pri kuhinjskem pohištvu je omarica z izvlečnimi ali vrtljivimi policami. S pomočjo njih maksimalno izpopolnimo prazen kot v omari in nam omogočajo preprost dostop do številnih pripomočkov, ki smo jih shranili na njih. V nekaterih primerih se lahko tudi v spodnjo omaro, ki ima vgrajena vrata, namestijo izvlečne ali vrtljive police. S tem je posoda, ki je razporejena bolj pri dnu omarice, lažje dosegljiva.
Za praktično in dolgotrajno uporabo kuhinjskega pohištva je kvalitetno okovje zelo pomembno. Razlika med starim in sedanjim sodobnim okovjem je več kot očitna. S sodobnimi vodili se predali brezšumno zapirajo z lahkim pritiskom. Ob tem ročaji niti niso več potrebni. Vsekakor so kvalitetni predali na kovinskih vodilih ali so celo popolnoma kovinski, le lice predala je v istem materialu kot ostali viden del pohištva. Dovolj kakovosten kuhinjski predal naj bi bil vzdržen do nošenja vsaj 40 kilogramske obremenitve.
Gotovo je nam poznano, da se lahko cene kuhinjskega pohištva med seboj razlikujejo tudi v večkratnih količnikih. To pa največkrat ni samo zaradi imena proizvajalca in estetskega videza, ampak predvsem zaradi uporabe materiala. Kuhinja je delovni prostor, zato mora biti pohištveni material temu primeren. Torej mora biti njegova površina odporna na udarce, praske, celoten material čim bolj odporen na vlago, vidna površina pa se mora preprosto vzdrževati in čistiti.
Takšen material je zlasti laminat. Njegove odlike so v visoki odpornosti na udarce, praske, obrabo, visoko vročino in večino kemikalij. Laminat se najbolj pogosto uporablja za izdelavo kuhinjskih pultov, vratc, jedilnih miz, ipd. Pri stilno moderni kuhinji sta pogosta dodatka aluminij ali inox. Sedaj so precej aktualne tudi večje steklene površine. Manj kvaliteten material je iverna plošča, obrobljena z ABS trakom. Ta je slabo odporna proti vlagi, ki je v kuhinji še kako prisotna.
Lakirana površina kuhinjskega pohištva je že precej zadnjih let močno aktualna. Takšna površina je lahko z matiranim ali visoko sijajnim videzom v številnih barvnih odtenkih. Dobra lastnost lakiranega pohištva je predvsem v minimalističnem videzu, saj vratca nimajo nobenih vidnih robov. Vendar po drugi strani je zlasti pri svetleče lakiranem pohištvu zelo hitro vidna sled vsakega prstnega odtisa, kar pa pri pogosti uporabi kuhinje lahko postane precejšna nadloga z neprestanim čiščenjem. Ob odločitvi za lakirano kuhinjsko pohištvo naj pazimo na zadostno kvaliteto površinskega laka oziroma na dovolj kakovostno izvedbo lakiranja.
Delovni pult je seveda najbolj obremenjen del pohištva, posledično s tem mora biti eden najbolj odpornih pohištvenih elementov od celotne stanovanjske opreme. Laminatna površina delovnega pulta je odporna na toploto in udarce, čiščenje pa je enostavno. Izbira se ga lahko med različnimi vzorci in barvami. Manj pogost material za kuhinjski pult je masiven les. Da ne pride do njegovih deformacij, naj bo lepljen. S takšnim kuhinjskim pultom si pridobimo izrazit naraven videz. Za privržence naravnih materialov je lahko primeren kamniti pult iz granita. Z njegovo trdno, gladko in hladno površino je med najbolj primernimi površinami za pripravo hrane. Po drugi plati pa je njegova trdota nevarna za razbitje steklene posode, hladna površina pa lahko daje občutek nelagodnosti. Sedanji sodoben kuhinjski pult je pogosto izdelan iz kerrocka. To je umeten kompozitni material iz anorganskega polnila in akrilnega polimernega veziva. Ker je odporen proti vlagi in ni porozen, se pogosto uporablja za kopalniško pohištvo. Pult iz kerrocka ima lahko zaobljene robove ali kote. Ker je brez spojev, ne potrebuje zaključnih letev. Njegova površina je občutljiva približno toliko kot pri laminatu, vendar se njo lahko preprosto obnovi s polirno pasto ali finim brusnim papirjem. Je pa pult iz kerrocka med dražjimi opcijami.
Pri izbiri barve kuhinjskega pohištva naj pazimo, da ne izberemo premočne vzorce in pretemne barve. To še posebej velja za manjše kuhinje in prostore z manjšimi okni. Zlasti naj upoštevamo, da se bo barva kuhinjskega pohištva kar najbolj ujemala z jedilnico. V primeru, da imamo prost prehod v dnevno sobo, naj se barva kuhinjskega pohištva sovpada tudi z njo. Sicer se še vedno največ uporabljajo barve lesa kot je hrast, bukev in češnja. Modni hit pa je pastelna ali bela barva, pogosto z visokim sijajem.

pripravil: M.A.